úterý 23. února 2010

Kantovské zrušení DS

Čl. 9 (2) Ústavy říká: "Změna podstatných náležitostí demokratického právního státu je nepřípustná."

A proto zrušení Dělnické strany bylo možné opřít o princip: Nikdo nemá právo na demokratické prostředky k dosažení protidemokratických cílů.

Tento princip je založený na Kantově kategorickém imperativu: Jednej tak, aby maxima tvého jednání mohla být obecným zákonem.

Maxima Používej demokratické prostředky k protidemokratickým cílům. totiž nemůže být obecným zákonem.

Tak jako nemůže být obecným zákonem třeba maxima Porušuj své sliby., protože podlamuje samotnou instituci slibu (Kantův vlastní příklad), maxima Používej demokratické prostředky k protidemokratickým cílům. nemůže být obecným zákonem, protože podlamuje samotnou instituci demokracie.

9 komentářů:

Guy Peters řekl(a)...

Když jste to napsal na Jiném právu, tak jsem myslel, že je to ironie. A hle, ona není.

Problém téhle maximy je v tom, že je v příkrém rozporu s pojmem demokracie, jak je obecně chápán (v procedurálním významu). Stanovení, že něco je protidemokratický cíl, je čistě arbitrární. Demokracie je přitom postavena na tom, že každý názor je přípustný a lid sám rozhodne, který bude vládnout. Pokud z discoursu vylučujeme antidemokratické názory, vyjadřujeme skepsi k demokracii (obáváme se, že lid je tak hloupý, že si vybere antidemokratický názor. Jak pak může vládnout?) a demokracii tak nahrazujeme oligarchií.

Tomáš Sobek řekl(a)...

Smysl tohoto postu byl kantovský výklad čl. 9(2) Ústavy. Držím se pozitivního práva. Ale aby to bylo jasné, doplním to přímo do post-blogu.

Martin Prokeš řekl(a)...

Ad GP

Má-li odborník pravdu a třetina lidí jsou hlupáci, je skepse na místě.

Z osobní zkušenosti i výsledků voleb mám pocit, že se nedá vyloučit, že odborník počet hlupáků značně podcenil.

Guy Peters řekl(a)...

Má-li odborník pravdu, pak by demokracie měla být okamžitě zrušena, nebo minimálně všeobecné volební právo.

Michal Ryška řekl(a)...

Ad odborník:

http://www.lidovky.cz/bida-pop-psychologie-0rj-/ln_noviny.asp?c=A100227_000076_ln_noviny_sko&klic=235738&mes=100227_0

Tomáš Sobek řekl(a)...

Měl jsem v ruce habilitační práci jednoho (bohužel vlivného) psychologa. Nejsem odborník na psychologii, ale i laik pozná, že TAKOVÁ sračka neměla projít ani jako diplomka.

Ke sci-popu. Líbilo by se mi, kdyby v Česku někdo začal psát (v dobrém smyslu) popíkovou jurisprudenci.

Martin Prokeš řekl(a)...

Ad GP

odborník vychází z Gaussova rozdělení IQ v populaci... Má-li Gauss & GP pravdu, pak by demokracie měla být okamžitě zrušena, nebo minimálně všeobecné volební právo.

Ad MR

Ano, to je možné. Hrbatého Gausse to ale nevyvrací.

Felix D. řekl(a)...

K onomu zadumání se nad demokracií doporučuji vtipný text "Proč demokracie zanikne" - http://www.obcinst.cz/cs/Proc-demokracie-zanikne-c1573/

Anonymní řekl(a)...

.... já tomu nerozumím :), jak mam chápat maximu jednání nebo jaký je rozdíl mezi minimem jednání a maximem?Vždyt nelze diferencovat zákonost konkrétního jednání od minima a maxima jednání.