neděle 24. ledna 2010

Antropologický slovník


V decembri 2009 bol uverejnený nový antropologický slovník, ktorý týmto dávam našim čitateľom do pozornosti (Jaroslav Malina a kol.: Antropologický slovník aneb co by mohl o člověku vědět každý člověk. Brno : Akademické nakladatelství CERM, 2009.). Kniha obsahuje len ukážky hesiel; kompletný slovník s 20 000 heslami je na priloženom CD.

Celý slovník je tiež k dispozícii v elektronickej podobe na internetovej adrese:

http://is.muni.cz/do/1431/UAntrBiol/el/antropos/index.html

14 komentářů:

Martin Prokeš řekl(a)...

Díky za odkaz, nicméně po přečtení hesla gender mám pocit, že číst dále je ztrátou času... Ale třeba je to jen výjimka z jinak dobré úrovně

imp řekl(a)...

Po přečtení hesla právo mám tentýž dojem, to snad opsali z Gerlocha

Tomáš Sobek řekl(a)...

V hesle "pozitivismus, právní" se píše, že "v kontinentálním právu byl jeho zakladatelem německý teoretik trestního práva Karl Bergbohm". (autorka hesla: T. Machalová)

To je omyl. Bergbohm samozřejmě patří až ke druhé generaci německého právního pozitivismu. V době, kdy se Bergbohm narodil (1849), už v Německu jel právní pozitivismus na plné pecky (např. Paul Laband, Carl Friedrich von Gerber).

Daniel Krošlák řekl(a)...

Neviem, kto s tym Bergbohmom dosiel ako zakladatelom, ale faktom je, ze sa to vyskytuje vo vacsine ucebnic. Mam taky dojem, ze to je (aspon v nasom jazykovom okruhu) zasluha Zdenka Krystufka a jeho knihy Historicke zaklady pravniho pozitivizmu.

Som teraz hladal nieco o Bergbohmovi vo Wikipedii, a nic tam nie je (ani v anglickej, ani v nemeckej). Zvlastne...

Tomáš Sobek řekl(a)...

Základní metoda práce v české právní vědě je opisování. Vývoj je pak závislý pouze na náhodných chybách při opisování. Ovšem nesmutněme, takto funguje celá příroda. Vždyť mutace není nic jiného než chyba v přepisu DNA.

Daniel Krošlák řekl(a)...

Otazka je, kolko novych veci mozes dnes vymysliet... Kedze napriklad ako akademici sme viazani na urcite kvantitativne kriteria, tak sa tomu ani nemozno divit, ze sa opisuje, ak sa maju tieto plnit (samozrejme tu je potrebne velmi striktne diferencovat, nie vsetci su taki isti).

Na druhej strane - originalita za kazdu cenu nemusi byt nutne prinosom...

Cinania napriklad funguju aj na baze modelu "prevziat ci napodobnit zo zapadu vsetko dobre a fungujuce". Toto ich "plagiatorstvo" ci "falsovanie" ich velmi posunulo dalej. Pokial hovorime napriklad o prave, ked som studoval v Nemecku, cca tretinu mojich spoluziakov tvorili Cinania a je nepochybne, ze ak nezostanu v Nemecku (co je viac ako pravdepodobne), tak doma budu vediet a chciet svoje vedenie zurocit. Tak potom vznikaju fenomeny ako transplantacia prava a pod. V podstate sa nejedna o nic ine, len o to, co sme vyssie nazvali "opisovanie".

Tomáš Sobek řekl(a)...

Jistě, ale tady se dlouho jenom opisovaly místní zdroje. Jako první sem přinesl současné západní teorie Jiří Přibáň.

Jakub Barták řekl(a)...

co takhle sborník o "mýtech" českých učebnic teorie práva. viz třeba: právní vědomí, právní fikce a nevyvratitelná právní domněnka, Savignyho kánon interpretace... :)

Daniel Krošlák řekl(a)...

Planoval som napisat taku knihu. Lenze, asi to este chvilu potrva, momentalne na to nie je cas... :-))

Jakub Barták řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Jakub Barták řekl(a)...

Autoři nových českých učebnic, by mohli udělat rozsáhlí upgrade, aniž by museli koukat do víc jak jednoho zdroje.:)(nemyslím to zle)

Tomáš Sobek řekl(a)...

Nerozumím tomu, proč by se mělo na vysoké škole studovat z učebnic. Zejména považuji za úchylné, aby se psaly učebnice z filozofie práva.

Jakub Barták řekl(a)...

Neuvažoval jsem otázku, jestli je kontraproduktivní, že se u nás studenti učí z učebnic. Spíše jsem uvažoval o tom, že když už tomu tak je, tak by mohli mít lepší. Ano učebnice z filozofie práva jsou velmi latexová záležitost.

Anonymní řekl(a)...

Prostudoval jsem i jiná právní hesla - a jsem rozladěn. Jejich autorem je většinou neprávník (pedagog) doc. Fr. Čapka.