úterý 19. ledna 2010

Schopenhauer a Nietzsche o ženách


Dáma je Schopenhauerovi „monštrum európskej civilizácie a kresťansko-germánskej hlúposti“; miesto, ktoré má v modernej spoločnosti žena reprezentovaná dámou je v úpadku. Nietzsche: ešte nikdy nezaobchádzali so ženami s toľkými ohľadmi ako v moderných časoch. Za normu a príklad kladú obaja orientálny náhľad o žene. Podľa Schopenhauera orientálne národy a antickí ľudia dívali sa na ženu – pri všetkej polarite – ako na úplný ekvivalent muža, a preto aj vedeli, aké miesto ženám patrí, lepšie ako my so svojou starofrancúzskou galantnosťou. Svojím správaním k ženám sme na posmech Aziatom a boli by sme aj Grékom. Nietzsche vraví, že je znakom plytkosti nevidieť antagonizmus medzi mužom a ženou a popierať jeho priepastnosť. Hlbokí ľudia môžu o ženách zmýšľať len orientálnym spôsobom. (Pochúťka pre beznádejných vplyvológov: Schopenhauer tak pozoruje, že sa ženy už pri stretnutí na ulici dívajú na seba ako guelfi a ghibellini a chce staré: taceat mulier in ecclesia doplniť novým: taceat mulier in theatro. Nietzsche: najhoršie zmýšľajú o ženách ženy a bol by ich pravým priateľom, kto by zvolal taceat mulier de muliere!) V kapitole o metafyzike lásky díva sa Schopenhauer na lásku ako na individualizovaný pohlavný pud v záujme druhu; v manželstve ide len o potomstvo. Nietzsche súdi, že sa nijaká inštitúcia nemôže zakladať na idiosynkráze (láske).(Matuška,A.: Profily a portréty. Bratislava : Slovenský spisovateľ, 1972, s. 55.)

7 komentářů:

Matěj řekl(a)...

No, zajímavé, ale co z toho vyplývá ("what is the point")? :-)

Daniel Krošlák řekl(a)...

A malo by z toho niečo vyplývať? Ale keď chcete, môže z toho vyplývať všeličo... Mňa to proste len pri čítaní zaujalo, tak som sa o to podelil :))

Matěj řekl(a)...

Jasně, ale podobných citátů by se našlo -- co třeba Aristoteles a "žena jako méně dokonalý ("deformovaný") muž". :-)

Daniel Krošlák řekl(a)...

Našlo, to je pravda. Ale napríklad ten Aristotelova definícia je hlúposť (inak, kde ste to našli?). Na druhej strane Schopenhauer vychádza zo znalosti blízkovýchodných pomerov. Keby Vás to bližšie zaujímalo, môžem dať do pozornosti môj článok o vraždách zo cti a otáznikoch, ako na ne pohliadať. Nájdete ho na http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=1422503

Práve v ňom ukazujem zrážku našich západných predstáv o roli ženy v spoločnsti v kontrapozícii k roli ženy na Blízkom východe.
Potom by ste možno dospeli aj k tomu, čo týmto chcelo byť povedané, alebo po Vašom ("what is the point")? :-))

Matěj řekl(a)...

Viz třeba zde:
http://www.newfoundations.com/WOMAN/Aristotle.html

nebo:
http://www.associatedcontent.com/article/385697/aristotelian_views_of_women.html

Daniel Krošlák řekl(a)...

Vdaka :))

Guy Peters řekl(a)...

Z biologického hlediska je muž méně dokonalá žena, protože XX je defaultní, zatímco XY je už genetickou změnou. Nicméně podle tvrzení Flegra si biologie dodnes neví rady s příčinou vzniku pohlavního rozmnožování.